בני האלוהים-חלק א

Posted on Posted in כללי

זהו נושא מורכב ושנוי במחלוקת ואנו ננסה לצלול לתוכו ולספק את התשובות המקראיות לשאלות המסתוריות האלה.

גבולות המציאות –

אחד הדברים שעלינו לעשות כשאנו ניגשים לדון בנושא המסתורי הזה ולהסביר אותו הוא להשיל מעלינו דעות קדומות ותיאוריות שגיבשנו לעצמנו עד כה.

העולם שלנו מורכב מכמה תחומי מחקר, חלק מסוים מתמקד באסטרונומיה ובגדולתו של היקום, בעוד חלק אחר מתמקד במיקרוביולוגיה ובפרטים המיקרוסקופיים והקטנים ביותר בעולמנו. מה שמפתיע אנשים רבים זה שלכל אחד מהתחומים יש גבול שאותו לא ניתן לעבור.

היקום אכן מתרחב אך הוא איננו אינסופי, יש לו קצה והוא מתכלה כמו כל דבר אחר בטבע. כלומר עם הזמן, כל דבר בטבע מגיע לסוף ייעודו ומנצל את כל המשאבים שהיו לו.

הגוף האנושי לדוגמה מתחיל בגרף של התכלות , מהיום שבו אנו נולדים. ראשית הוא מתחזק ומגיע לשיאו ומנצל את מירב הפוטנציאל האנושי שלו. אבל ברגע שהגענו לשיאנו אנו מתחילים "לגסוס" ואט אט מאבדים את המשאבים שנחוצים לנו עד שגופנו מתכלה לחלוטין ואנו מסיימים את חיינו.

בתחום המיקרוסקופי, המדע המודרני הוביל אותנו לגילויים שבכל פעם מחדש מפתיעים אותנו מחדש ומחזקים את הרעיון של יצירה אלוהית. למשל: ה"די אן איי"! פריצת הדרך בגילוי ואבחנת הדי אן איי מספק לנו ראייה לקוד ממחושב שנכתב בגודל של שערה ובו מילונים של אותיות. אם היינו מנסים לסדר שורה אחת של "די אן איי" בספר רגיל הדפים היו מגיעים עד לירח והנתון הזה אמור להיות די והותר בשביל להבין את יצירתו וגדולתו של אלוהים.

גם לתחום המיקרוסקופי יש גבולות ובאיזשהו שלב כאשר יורדים בגודל עוד ועוד מגיעים לנקודה שאותה מתאר המדע כ – lost locality  , כלומר "אבדן מקומיות". (אם היינו לוקחים חוט וחותכים אותו באמצע, זורקים חצי וחותכים את החצי השני שוב באמצע וממשיכים ככה ככל יכולתנו, היינו מגיעים בשלב מסוים לנקודה שבה כל החתיכות נמצאות בכל מקום ואין אפשרות לרדת לרזולוציות יותר נמוכות).

אנו כבני אדם מוגבלים לממדים מסוימים שלא מאפשרים לנו לדעת מעבר ליכולתנו האנושית. אנו מכירים את ארבעת הממדים שמשפיעם עלינו – רוחב, עומק, אורך וזמן. אנו יודעים שיש ממדים נוספים שאיננו מסוגלים להבחין בהם או יותר נכון מתקשים להבין אותם (המדע מעריך שיש כעשרה ממדים). יהיה קשה לתאר עולם עם יותר מארבעה ממדים, אולם אפשר, למשל, לתאר עולם עם שני ממדים.

כאשר נוריד את ממד העומק והזמן (אשר איננו משפיע על המציאות האופטית שלנו) וכולנו בעצם נחיה בשני ממדים נאבד חלק מהמציאות שאנו מכירים. תארו לכם שני אנשים שחיים בעולם דו ממדי, הדרך היחידה שבה יוכלו לראות אחרים או לנהל מערכת יחסים זה עם זה תהיה רק פנים מול פנים. כל צורה אחרת לא תאפשר להם לראות זה את זה שכן הממדים יגבילו אותם. בנוסף, בואו נניח שכדור נזרק אל תוך העולם הדו-ממדי הזה… האם המציאות שבה הם חיים תאפשר להם לראות את הכדור? האנשים החיים בעולם הדו-ממדי יראו במקום כדור, נקודה שגדלה לעיגול, וחוזרת להיות לנקודה, זאת משום שאובייקט שהוא איננו דו- ממדי לא יוכל לעבור את המציאות שבה הם חיים. 1

כולנו מוגבלים בהבנה שלנו ומסיבה מסוימת אלוהים לא מאפשר לנו לעבור ליותר מכמות הממדים הנחוצה לנו בעולם הזה, אולם מלבד הגוף האנושי המתכלה, יש עוד יצירות שאלוהים ברא ואותן יצירות כנראה אינן מוגבלות. לכן, ראשית, עלינו להבין את העיקרון הבסיסי הזה לפני שננסה להבין את מקורם וייעודם של "בני האלוהים".

"וַיַּעַן יְהוָה אֶת אִיּוֹב, מנהסערה (מִן הַסְּעָרָה);  וַיֹּאמַר. מִי זֶה, מַחְשִׁיךְ עֵצָה בְמִלִּין  בְּלִי דָעַת. אֱזָר נָא כְגֶבֶר חֲלָצֶיךָ;  וְאֶשְׁאָלְךָ, וְהוֹדִיעֵנִי.  אֵיפֹה הָיִיתָ, בְּיָסְדִי אָרֶץ;   הַגֵּד, אִם יָדַעְתָּ בִינָה  מִי שָׂם מְמַדֶּיהָ, כִּי תֵדָע;   אוֹ מִי נָטָה עָלֶיהָ קָּו.  עַל מָה, אֲדָנֶיהָ הָטְבָּעוּ; אוֹ מִי יָרָה, אֶבֶן פִּנָּתָהּ. בְּרָן יַחַד, כּוֹכְבֵי בֹקֶר;    וַיָּרִיעוּ, כָּל בְּנֵי אֱלֹהִים".  איוב לח 8-1

"בני האלוהים" הוא מונח שמייצג בריאה ישירה של אלוהים למשל מלאכים או אדם וחווה. אדם היה בן אלוהים, אנחנו לעומת זאת בני אדם – אנחנו צאצאי הבריאה הישירה של אלוהים .

כאשר אלוהים מדבר אל איוב בפסוק הזה הוא מספק לנו הצצה לימי הבריאה ומציין שהמלאכים היו קיימים באותה עת. הם שרו והריעו בזמן שאלוהים הניח את אבני היסוד של העולם. הכתובים מצביעים על כמה דברים בנושא. ראשית, איננו היצירה היחידה של אלוהים; שנית, יש עוד יצירה אלוהית שהתקיימה ככל הנראה לפנינו ויש לה תכלית שונה לחלוטין מזו שלנו; שלישית, לפי ספר בראשית וסיפור גן עדן אנו מבינים שבין אותם מלאכים יש חבורה לא קטנה של סוררים ובראשם מנהיג המוכר בכמה שמות שהמפורסם שבהם הוא השטן. חבורה זאת החליטה למרוד באלוהים בדומה לבני האדם.

בפרקים הבאים אנסה לאפיין את בני האלוהים, מצד אחד את  "המלאכים הטובים" הלוא הם המלאכים שפועלים על פי דרישתו של אלוהים. ומנגד את בני האלוהים הסוררים שהם אולי מקור הרוע אשר תכליתם וייעודם מאז ומתמיד היה שנוי במחלוקת ומסתורי.

איננו יודעים הכול לגבי אותן יישויות. מסיבה מסוימת אלוהים מתיר להם לפעול ומספק לנו את המידע המועט שדרוש לנו עליהם. איננו יודעים את ההיסטוריה המדויקת שלהם או את סיפור בריאתם, וככל הנראה זה לא נוגע לנו ולכן אלוהים לא משתף אותנו בזה.

אחד מבין הדברים שכן נחשף ועוד ייחשף בפנינו הוא הידיעה שאלה שיירשו את מלכות האלוהים יהיו אלה שישפטו את העולם, ובין העומדים למשפט יהיו גם המלאכים.

"הַאִם מֵעֵז אִישׁ מִכֶּם, שֶׁיֵּשׁ לוֹ דָּבָר נֶגֶד רֵעֵהוּ, לְהָבִיא אֶת מִשְׁפָּטוֹ לִפְנֵי הָרְשָׁעִים וְלֹא לִפְנֵי הַקְּדוֹשִׁים הַאִם אֵינְכֶם יוֹדְעִים שֶׁהַקְּדוֹשִׁים יִשְׁפְּטוּ אֶת הָעוֹלָם? וְאִם אֶת הָעוֹלָם תִּשְׁפְּטוּ, כֵּיצַד אֵינְכֶם מְסֻגָּלִים לִשְׁפֹּט בָּעִנְיָנִים הַפְּעוּטִים בְּיוֹתֵר הַאִם אֵינְכֶם יוֹדְעִים שֶׁאֲנַחְנוּ נִשְׁפֹּט מַלְאָכִים? כָּל שֶׁכֵּן דְּבָרִים הַשַּׁיָּכִים לְחַיֵּי יוֹם יוֹם וְהִנֵּה כְּשֶׁיֵּשׁ בֵּינֵיכֶם עִנְיָנִים שֶׁל חַיֵּי יוֹם יוֹם, דַּוְקָא אֶת הַנִּקְלִים בְּעֵינֵי הַקְּהִלָּה אַתֶּם מוֹשִׁיבִים לְשׁוֹפְטִים אֲנִי אוֹמֵר זֹאת לְבָשְׁתְּכֶם. וְכִי אֵין בָּכֶם שׁוּם חָכָם שֶׁיָּכוֹל לִשְׁפֹּט בֵּין אִישׁ לְאָחִיו בִּמְקוֹם זֹאת אָח נִשְׁפָּט עִם אָחִיו, וְזֹאת לִפְנֵי בִּלְתִּי מַאֲמִינִים".הראשונה לקורינתים ו 1-6

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *